Klikni ovde za pomoć kod unosa

OPIS KOMANDI KOD IZRADE NALOGA

 

U, Enter Unos nove stavke naloga
Redosled unosa:
- Opis promene (tekst, broj dokumenta...). Ako u polje opisa uneseš tri crtice (---), automatski će ti biti upisan prethodni opis. Ako u polje opisa uneseš broj odobrenja plaćanja objedinjene naplate (BOP od 19 karaktera) po kojoj je izvršeno plaćanje poreza i doprinosa, Lidder će automatski formirati stavke naloga za izvod koji knjižiš.
- Konto (broj konta na kome želiš da bude proknjižena stavka koju unosiš). Ako nije otvoren konto čiji si broj upisao, Lidder će te obavestiti da traženi konto nije otvoren i pitaće te da li želiš da ga otvoriš. Ako želiš, odgovori sa "Da" i otvorićeš novi konto (princip otvaranja je isti kao i u meniju POSTAVKE / KONTNI OKVIR). Ako konto koji unosiš pripada tipu konta robe Lidder će te prebaciti u podmeni "RUČNOG knjiženja robe". Ručno knjiženje robe je dozvoljeno ali samo za neka specijalna knjiženja koja ne mogu da prođu kroz automatske naloge za robu. Nešto više o RUČNIM knjiženjima robe dobićeš ovde: RUČNO KNJIŽENJE ROBE ? )
- Šifra (ako je konto analitički)
- Duguje / Potražuje (iznos po dokumentu koji unosiš ili na dugovnoj ili na potražnoj strani). Tasterom "M" u polju unosa iznosa, dodaješ automatski tri nule. Za iznos 1000 ćeš, na primer, kucati "1M". Tasterom + (plus) ćeš iz polja za unos iznosa pozivati Lidderovu računsku mašinu sa trakom da bi nešto izračunao i po završetku izračunavanja i izlaska iz ralunske mašine, Lidder će ako pritisneš taster *(zvezdica) rezultat izračunavanja prepisati u polje za unos broja. Ove male sitnice ti nakon više godina korišćenja mogu u zbiru uštedeti vreme za jedan produženi vikend! Ceo Lidder se praktično sastoji od tako malih stvari koje ti tu i tamo olakšavaju rad, pa ih tako ima i u unosu iznosa...
Tasterom Enter prelaziš sa dugovne na potražnu pa ponovo sve dok ne uneseš iznos, a tasterom "Esc" izlaziš iz unosa stavke.


B Brisanje stavke naloga
Upiši broj stavke i pritisni "Enter". Lidder odmah briše stavku koju si odabrao iz naloga. Brisanje koristiš ako si uneo stavku koja nije potrebna a nisi još proknjižio nalog.


O Definisanje zamenica
Lidder ti daje mogućnost definisanja dvadeset zamenica opisa knjiženja. Prvo upiši broj, zatim pritisni "Enter", pa upiši opis i opet "Enter". Opis koji si tu definisao, možeš iskoristiti pri unosu opisa promene tako što umesto da pišeš ceo opis upišeš samo broj pod kojim se nalazi opis koji želiš. Uz opis možeš uneti i konto koji hoćeš da ti Lidder predlaže kad koristiš tu zamenicu, kao i šifru ako je taj konto analitički. Ako umesto broja zamenice staviš broj "99" Lidder će te pitati 'Da li želiš da vežeš zamenice za firmu u kojoj si?', i ako odgovoriš potvrdno, zamenice će važiti samo za firmu u kojoj si.


I Izmena stavke naloga
Upiši broj pod kojim je stavka koju želiš da izmeniš, pa pritisni "Enter". Lidder će te vratiti u traženu stavku. Princip izmene je isti kao i unos, osim što u ovom slučaju već imaš podatke koje si uneo pa samo menjaš ono što je neispravno.

 

C Storno proknjiženog naloga
Korišćenjem komande C učitavaš već proknjiženi nalog radi storniranja. Da bi učitao nalog koji želiš potrebno je da upišeš vrstu dokumenta i broj naloga. Lidder ti postavlja pitanje 'Učitavaš nalog radi storniranja?' na koje ti daješ potvrdan odgovor. Sve što je još potrebno da uradiš je da proknjižiš nalog. Ova opcija je korisna kod storniranja nekih dužih naloga koji su greškom proknjiženi. Datum knjiženja naloga će biti onaj koji je ispisan gore desno, a ne onaj koji je na nalogu koji storniraš. Nalog u koji učitavaš već proknjiženi nalog mora biti prazan, a ako je potrebno stornirati još neke dodatne stavke možeš ih dodati tek nakon učitavanja naloga. Nalozi koji u sebi sadrže robne transakcije bilo koje vrste ne mogu se učitavati iz tehničkih razloga.


Z Zatvaranje klase/konta prihoda i rashoda
Koristi se za zatvaranje svih konta iz klase troškova / rashoda i za zatvaranje konta iz klase prihoda. Zatvaranje klasa se radi za završni račun. Da bi ova opcija funkcionisala, ne smeš imati ni jednu stavku unetu u nalog, što će reći da na novootvoreni nalog treba pokrenuti ovu opciju i sačekati da Lidder napravi podbilanse i nalog za zatvaranje klasa prihoda i rashoda, uzimajući izrade podbilansa iz obrasca bilans uspeha.


X Isknjižavanje zaokruženja
Koristi se na kraju godine za isknjižavanje zaokruženja na kupcima i dobavljačima. Sam zadaješ iznos ispod kojeg se saldo računa kao zaokruženje i Lidder ti potom pravi nalog na kome "poravnava" sva salda koja su manja (za zadati konto) od unetog, a na tebi je da nalog zatvoriš odgovarajućim stavom prihoda ili rashoda.


L Import/Export
Ovom komandom dobijaš izbor/meni u kome se nalaze različite operacije vezane za import (uvoz) i export (izvoz) celog dokumenta ili stavke dokumenta. Detaljnije možeš pogledati u sekciji DODACI/IMPORT-EXPORT pod naslovom "EI INTERNA OTPREMA/SOPSTVENA POTROŠNJA/RUČNI NALOG/KOMISION".


D Devizni unos izvoda, povezivanje i kursiranje
Automatsko knjiženje deviznog izvoda sa povezivanjem kartice preko deviznih iznosa i trenutnim obračunom kursnih razlika. Prelaskom na devizni režim, komandom "D", u zaglavlju se pojavljuje oznaka "devizni unos".
Unos izvoda deviznog računa omogućen je i u dinarima i u valuti (euro, dolar, ...).
- Dinarski omogućava unos stavki u dinarima i automatsko formiranje deviznog ekvivalenta u skladu sa trenutnim kursom (unetim u Lidder). Ako su uključene opcije za automatski IOS Lidder će svaku uplatu povezati sa njenim zaduženjem.
- Unosom deviznog izvoda direktno u određenoj valuti, dobija se mogućnost da Lidder automatski poveže uplate i zaduženje po deviznim iznosima, a potom uradi obračun kursnih razlika po svakom stavu. Po ulasku u nalog, komandom "D" prelaziš u devizni mod unosa, gde se svi iznosi unose u valuti odabranog konta, a ako je uključena opcija za viševalutni rad, kod svakog unosa će biti ponuđen izbor valute u kojoj se unosi stavka.
Nakon unosa iznosa u odabranoj valuti, Lidder će taj stav vezati za jedan ili više dokumenata, ali pazeći na devizne iznose dokumenata, a na osnovu različitih deviznih kurseva dodaće i par stavova obračuna kursnih razlika.

 

V Obračun kursnih razlika
Ukoliko je opcija za devizno poslovanje uključena, pri pokretanju ove opcije bićeš upitan da li radiš obračun samo za neki konto ili za sva konta, samo za neku valutu ili za sve valute, za samo jednog komitenta ili za svu analituku, da li radiš za neko mesto troška ili za sva i da li radiš kursne razlike po vezama dokumenata u karticama. Ako na poslednje pitanje odgovoriš sa "D", na anilitičkim karticama na kojima je rađeno povezivanje stavki, biće urađene kursne razlike samo za stavke koje su u nekoj vezi. Za stavke koje nisu povezane (veza 0) kursne razlike neće biti automatski urađene.

 

A Pregled u valuti
Komandom "A" se dobija prikaz deviznog ekvivalenta u opisu promene, a iznosi u stavkama se i dalje unose u dinarima.
Shift+A Promena datuma naloga
Komandom "Shift+A" se otvara novi prozor sa mogućnošću unošenja novog datuma za ručni nalog.


Shift+Enter Odabir otvorenih stavki koje želiš povezati sa uplatom
Nakon unosa iznosa uplate kupca pri knjiženju izvoda ovom komandom se dobija mogućnost odabira otvorene stavke (ili više otvorenih stavki koje se obeležavaju tasterom “Insert”) fakture koju želiš povezati sa uplatom.

 

F Odabir komitenta i mesta troška u nalogu vrste dokumenta 13
Ako se radi ručni nalog za npr. dokument saglasnosti (VD=13) koji u sebi ne sadrži stavke sa komitentom (a nalog VD=13 ide u Knjigu Izlaznih Računa i treba mu komitent), potrebno je komandom "F" odabrati komitenta (i mesto troška ako ih firma koristi) i time pripremiti podatak bitan za KIR. Kod reobračuna KIR-a pojaviće se taj nalog, a u polju komitenta biće taj odabrani komitent.

 

E Upisivanje u KEPU iz naloga
Aktiviranjem ove opcije poslednji uneti iznos u nalogu upisuje u KEPU za objekat koji odabereš pre upisa. Opis, iznos i mesto troška se uzimaju iz poslednje unete stavke u nalogu, bez obzira na konto.

 

Shift+E Upisivanje u KEPU iz naloga zbirno
Kada se u ručnom nalogu, tj. u pripremljenom izvodu za knjiženje, uplaćeni iznosi sa više stavki žele prebaciti u KEPU, potrebno je pritisnuti komandu "Shift+E".
Prvo se dobija mogućnost izbora jednog ili više konta čiji će potražni iznosi, sa izvoda, ući u sumu za KEPU. Završetak izbora konta je tasterom Esc. Ako je odabrani konto analitički Lidder će pitati i za šifru analitike. Ovde postoje dva izbora: odabrati određenu šifru, i tada će u sumu za KEPU ući iznosi samo sa te šifre (i tog konta), ili pritisnuti Esc kada se šifra ne želi uzimati u obzir, tj. uzeće se zbir sa tog konta bez obzira na šifru. Ograničenje je da je moguće uneti samo 5 konta u izbor.
Po završetku unosa konta pritiskom na Esc prelazi se na sledeći izbor. Ako firma svoje poslovanje vodi i po mestima troška uslediće pitanje o izboru MT-a, uz napomenu da se pritiskom na "Esc" mesto troška neće uzeti u obzir kod sumiranja, odnosno u sumu će ući svi iznosi bez obzira na MT.
Sledeća pitanje jeste unos iznosa koji će se prebaciti u KEPU. Ponuđeni iznos je tačna suma stavki naloga koja zadovoljava postavljene uslove. Ako je potrebno iznos se može promeniti. Posle toga dolazi izbor prodavnice u čiji KEPU se prenosi uneti iznos, a potom i unos opisa. Pritisak na "Esc" kod ova tri poslednja pitanja (iznos, KEPU konto i opis) izaziva prekid u upisu iznosa u KEPU, tj. iznos neće biti upisan.
/ Pregled kartice
Ova komanda omogućava kretanje kroz stavke dokumenta uz detaljni prikaz informacija označene analitike u Info panelu. Pritiskom na "ENTER" prelazi se u karticu odabrane analitike. Pored sintetičkih konta mogu se pogledati i kartice konta sa finansijskom ili robnom analitikom.
Shift+/ Pregled neke kartice nekog konta
Ova komanda je 'skok' na pregled kartice nekog konta. Ima isti efekat kao i kad izađeš u glavni meni, pa odatle odeš na PREGLED / STANJA KONTA. Naravno, ne moraš ići na karticu ako te interesuje saldo pošto ćeš tu informaciju dobiti u info panelu čim se pozicioniraš na tu analitiku.

 

Esc Obeležavanje naloga u smislu PDV evidencije
Izlaziš u standardni meni knjiženja naloga odakle opcijom "Prekid" prekidaš rad na nalogu. Komandom "Esc" prekidaš rad na nalogu, koji će biti zapamćen kako bi kasnije mogao nastaviti sa radom ili odabirom opcije "Knjiženje" proknjižiš nalog koji si formirao.
S Obeležavanje naloga u smislu PDV evidencije
Uvođenjem PDV-a ukazala se potreba za specijalnim obeležavanjem ulaznih faktura troškova koje se knjiže kroz finansijske naloge. Pošto u evidenciju ulaznih računa (KUR) automatski ulaze podaci iz vrste dokumenata 14 - ulazne fakture / trošak, možeš ih obeležiti tasterom "S" nakon što si uneo kompletan nalog po dokumentu.
M Obeležavanje naloga u smislu PDV evidencije
Uvođenjem PDV-a ukazala se potreba za specijalnim obeležavanjem ostalih izlaznih računa koji se knjiže kroz finansijske naloge. Pošto u evidenciju izlaznih računa (KIR) automatski ulaze podaci iz vrste dokumenata 13 - ostali izlazni računi, možeš ih obeležiti tasterom "M" nakon što si uneo kompletan nalog po dokumentu.
K Knjiženje naloga
Nalog koji si uneo mora biti u ravnoteži inače nećeš moći da ga proknjižiš. Nalog knjižiš iz standardnog menija, odabirom opcije "Knjiženje" ili direktno iz naloga davanjem komande "K". Sve stavke naloga biće proknjižene (upisane) na one kartice konta koje si ti odredio formiranjem/unosom stavki naloga.